Deprese

ikona Tymosia.cz
Redakce Tymosia.cz
28. října 2020
Deprese

Deprese, depresivní nálady, depresivní fáze či také depresivní epizody

Deprese může odeznít po jednom prožití deprese, ale není to pravidlem.

Mezinárodní klasifikace emocí hovoří o periodické depresivní poruše, kdy se deprese po určitém období, které může být v řádu měsíců i let, vrací. Deprese také mohou mít různou intenzitu a vyskytovat se v kombinaci například s bludy. Pokud člověk trpí depresí, je nutné zvážit také další duševní onemocnění, kdy deprese může být projevem některého ze závažných onemocnění (např. schizofrenie).

Deprese má také souvislost s hormonálními změnami, které se objevují v těhotenství nebo například v klimaktériu (stadium, kdy ženské i mužské pohlavní hormony mají slabý antidepresivní účinek). Laická veřejnost někdy užívá termín těhotenská deprese.

Jak se dostat z deprese?

Pokud hovoříme o depresi v pravém slova smyslu, nikoliv pouze o špatné náladě, které se lidově říká „depka“, vyhledání lékařské pomoci je na místě. Z takové deprese si člověk nemůže pomoci v akutní fázi sám. Pokud máte vážné příznaky deprese, tak doporučujeme navštívit Vašeho praktického lékaře, kdy se terapie používá zejména jako podpůrná léčba k léčbě psychofarmaky. V případě mírné deprese, kdy se můžeme bavit spíše o „dlouhodobě špatné náladě“ je skvělým nástrojem ke zlepšení terapie.

Hledáte pomoc? Zaregistrujte se a najděte terapeuta přímo pro Vás.