Jak vybrat směr psychoterapie?

ikona Tymosia.cz
Redakce Tymosia.cz
29. října 2020
Otázka váběr terapeuta

Jak vybrat správný směr psychoterapie?

Udělali jsme pro Vás zjednodušené popisy pro konkrétní terapeutické směry. Spousta lidí psychoterapeutické směry studuje celý život a proto chápeme, pokud chcete spíše více věnovat času s terapeutem než pročítání jednotlivých terapeutických směrů.

Stejně jako u výběru čehokoliv jiného nedá se jednoduše říci, že „tenhle terapeutický směr je nejlepší pro lidi s úzkostmi na 50 let“ a „tenhle terapeutický směr je nejlepší pro lidi se syndromem vyhořením do 30 let“. Každý terapeut v rámci svého psychoterapeutického výcviku si dokáže většinou poradit téměř se vším. Na co konkrétně se terapeut nejčastěji zaměřuje v rámci své praxe se dočtete v profilu v sekci „zaměření“.

Pokud tedy nemáte širší přehled o psychoterapeutických směrech a nemůžete si s jistotou říci „tenhle směr se mi líbí, protože…“ a „tenhle bych tedy nechtěl, protože…“ doporučujeme si vybírat spíše podle osoby terapeuta.

Jaké otázky si například dávat při hledání terapeuta:
Hledám může nebo ženu?
Starší nebo mladší?
Vím, jaké jsou rozdíly mezi druhy terapie? (Můžu se podle druhu terapie rozhodovat?)
Chci někoho, kdo mi bude spíše radit nebo naslouchat?
Kolik by toho měl mít za sebou?
Kolik jsem ochotný dát za jedno sezení s terapeutem?
Jak často se chci s terapeutem scházet?
Spěchám na první terapii? Kdy by první konzultace měla proběhnout?

Poté ve výpisu terapeutů ve filtrech vyberte Vaše kritéria ideálního terapeuta a přečtěte si, co o sobě zbylí terapeuti říkají. Pokud stále nebudete vědět, jakého terapeuta si vybrat, můžete se na nás obrátit zde v online chatu nebo na podpora@tymosia.cz. Rádi Vám poradíme.

Navazující články

Související terapeuti