Dlouhodobý stres

ikona Tymosia.cz
Klára (@holkazblazince)
29. října 2020
Vystresovaný člověk

Dlouhodobý stres, Chronický stres a Jak se zbavit stresu

Není stres jako stres. Slovo stres pochází z anglického slova stress (z latinského slova strigo, strinx,..) neboli zátěž. Stres může být buď negativní (distres) nebo pozitivní (eustres).

AKUTNÍ STRES

Všem je určitě známý tzv. akutní stres. Jde o situace, kdy se krátkodobě necítíme komfortně, jelikož děláme něco mimo naši komfortní zónu. Tento typ stresu trvá minuty až hodiny. Jeho spouštěčem bývá nějaký silný zážitek nebo změna v sociálních vztazích.

Akutní se mu říká také proto, že pro mozek je to signál „uteč nebo bojuj“. Je nám to takto dáno už od dávných dob. Tento stres na nás může mít dokonce i pozitivní vliv. Díky němu překonáte nějaké své hranice, své limity a stimuluje vás celkově k lepším výsledkům.

DLOUHODOBÝ (CHRONICKÝ) STRES

Větším problémem pro naše tělo je chronický stres. Ten už netrvá minuty až hodiny, ale dokonce dny až týdny. Jsme v neustálém napětí.

Pro náš organismus je to velmi náročné, oslabuje to naši imunitu. Dlouhodobý stres také nechává následky na našem kardiovaskulárním systému. Při stresu se totiž zužují cévy. Často také dochází k bolestem hlavy až k migrénám, dokonce negativně ovlivňuje i sexuální zdraví.

Dlouhodobému stresu je dobré předcházet, aby nezpůsobil nějaké vážnější psychické problémy.

JAK SE ZBAVIT STRESU?

Základem je dobrý spánek. Když máme energii, jsme schopni se stresem pracovat lépe. Tady je pár tipů, jak se stresem pracovat:

  • Procvičovat dýchací techniky na uvolnění
  • Skvělé jsou také tělesné masáže a uvolnění obličeje
  • Mindfulness neboli zvědomění přítomného okamžiku (co cítíme, vidíme,..), přijímání všeho, co přijde, bez celkového posuzování
  • Vizualizace, představení si vyřešenou situaci
  • Meditace
  • Aromaterapie

A hlavně nejdůležitějším bodem je KOMUNIKACE. Ventilujte svoje pocity a svěřte se někomu druhému. Nikdy v tom nejste sami a mějte na paměti, že sdílené starosti jsou poloviční starosti.

Hledáte pomoc? Zaregistrujte se a najděte terapeuta přímo pro Vás.