Psychosomatické potíže

ikona Tymosia.cz
Redakce Tymosia.cz
25. listopadu 2020

Psychosomatické obtíže

Psychosomatická onemocnění jsou nemoci, které dávají do souvislosti provázanost psychiky a těla - zjednodušeně řečeno lze říci, že dobré, nebo naopak špatné psychické ladění se projeví na těle.

Nejčastější psychosomatické obtíže jsou: bolesti hlavy, žaludeční obtíže, bolesti zad a kloubů, únava, nespavost, kožní problémy a u žen gynekologické obtíže.

Příznaky a příčiny psychosomatických onemocnění

O psychosomatických onemocněních začínáme uvažovat ve chvíli, kdy s konkrétními obtížemi navštívíme odborného lékaře, který nás vyšetří a nezjistí příčinu našich obtíží. Navštívíme například gastroenterologa, ale vyšetření nezjistí problém, jehož projevem jsou naše žaludeční obtíže. Léčba je v případech, kdy se jedná o psychosomatické onemocnění jen dočasná, nebo neefektivní (např. gynekologický zánět se po zaléčení znovu objevuje).

Zároveň je u psychosomatických onemocnění typické, že obvykle máme náhled na to, že v nějaké oblasti našeho života (práce, vztahy a volný čas), nejsme již delší čas spokojeni.

Jak se zbavit psychosomatických obtíží?

Prvním krokem terapie je zjistit, co pravděpodobně problémy způsobuje a následně hledat cestu, jak nalézt v problematické oblasti klid, nebo jiný způsob vybít energii, aby psychická nepohoda nemusela být ventilována tělesně. Někdy je nutné se smířit s tím, že pro odstranění obtíží je potřebná změna. I v tom vám terapie pomůže se zorientovat. Pokud se změní váš postoj k problémové situaci, nebo situace jako taková, psychosomatické obtíže začnou obvykle ustupovat.

Tento postup je popsán velmi zjednodušeně, často je nutné také bilancovat zisky, které z nemoci dotyčný má (např. dítě má ze své nemoci zvýšenou pozornost rodičů). Po rozkrytí mechanismů je na klientovi, zda se rozhodne přístup změnit.

Hledáte pomoc? Zaregistrujte se a najděte terapeuta přímo pro Vás.