Adlerovská psychoterapie

ikona Tymosia.cz
Redakce Tymosia.cz
6. října 2020

Adlerovská psychoterapie

Adlerovská psychoterapie se zaměřuje zejména na rodinnou konstelaci, což je postavení mezi sourozenci, které podněcuje vytváření osobnostních rysů. I když je tento směr podobný psychoanalýze, je podstatně optimističtější a jednodušší. Podle Adlerovské psychoterapie si můžeme svůj život vědomě ovlivňovat. Smyslu života každého člověka porozumíme jen tehdy, pokud pochopíme jeho cíle. Alfred Adler chtěl svou koncepcí vyjádřit, že každý člověk je jedinečnou osobností.

Jak nám psychoterapeut pomůže?

Psychoterapeut svému klientovi dodává odvahu a učí ho, aby dodával odvahu i sám sobě. Snaží se o odstranění elementů, které klientovi brání k pozitivnímu vztahu ke světu, povolání a vztahům. V této terapii se také terapeut snaží zjistit, jak dětství klienta ovlivnilo jeho přístup k naplňování cílů a ambicí. Pokud dítě nemělo dostatečnou pozornost, snaží se terapeut toto trauma odstranit a dodat klientovi odvahu k nalezení nového cíle.

Alfred Adler

Kdo byl Alfred Adler?

Alfred Adler se narodil ve Vídni v roce 1870. V dětství byl slabý a často nemocný. Cítil se méněcenný vůči svému silnějšímu bratrovi, i ostatním dětem ze sousedství. Postupně se mu podařilo začlenit se do společenství dětí a získat si uznání. Již ve čtyřech letech se rozhodl, že bude lékařem, což se mu nakonec povedlo. Začal jako oční lékař, později se stal praktickým lékařem. Po seznámení se Sigmundem Freudem se připojil k jeho skupině, od které se po čase odtrhl a začal prosazovat vlastní koncepci.

Hledáte pomoc? Zaregistrujte se a najděte terapeuta přímo pro Vás.

Související terapeuti