Co je behaviorální psychoterapie
Behaviorální psychoterapie se zabývá studiem procesů učení. Behaviorální terapeuty spojuje přesvědčení, že poruchy chování nejrůznějšího typu jsou v podstatě naučenými reakcemi. V této terapii je nutné najít přiměřenou nacvičovací nebo přecvičovací techniku, která příznak odstraní nebo chybějící reakci doplní.
Jak nám terapeut pomůže
K vyléčení klienta nevede změna v myšlení, nýbrž přímá změna v jednání. Při vhodných podmínkách (které by měl terapeut zajistit), je učení nebo přeučování automatické a jednoduché. Mezi často používané behaviorální techniky patří nácvik asertivity, nácvik sociálních dovedností a nácvik řešení problémů. V behaviorální psychoterapii je obecně přijímáno, že terapeut je spíše učitelem a odborníkem na dané problémy klienta. To ale neznamená, že by terapeut nebyl autentický, empatický, nebo by klienta nepodporoval. I v této terapii se mezi klientem a terapeutem tvoří hlubší vztah.
Kdo byl Hans J. Eysenck a Josef Wolpe?
Hans J. Eysenck se narodil v Německu v roce 1916. Matka byla krásná filmová herečka, otec herec a konferenciér. O syna se rodiče příliš nestarali, vychovávala ho spíše babička. Eysenck studoval nejdříve v Dijonu ve Francii, poté v Londýně. Kromě toho, že je považován za jednoho ze zakladatelů behaviorální psychologie, věnoval se také motivaci, inteligenci a psychopatologii. Patřil k produktivním, ostře kritickým a bojovným, všeobecně provokujícím osobnostem. Zemřel v roce 1997. Joseph Wolpe se narodil v Jihoafrické republice v roce 1915. V dětství byl silně ovlivněn svou babičkou, která se z něj snažila učinit zbožného příslušníka pravověrného židovství. Později se stal ateistou. Od r. 1956 pracoval v USA. Zemřel v roce 1997.
Zdroj: KRATOCHVÍL, Stanislav. Základy psychoterapie. 7. vydání. Praha: Portál, 2017. ISBN 978-80-262-1227-0.