Co je logoterapie?
Zakladatel této terapie, Viktor Emil Frankl, přišel s názvem „existenciální frustrace“. Tato frustrace vzniká tehdy, když člověk pochybuje o smyslu své existence, když se smysl bytí stal sporným, dosavadní smysl ztratil své odůvodnění a člověk neví, co dál, nebo když pochybuje o smyslu svého života vůbec.
Jak nám psychoterapeut pomůže?
Psychoterapeut pomáhá klientovi najít východiska z jeho existenciální frustrace. Logoterapie nechce pacientovi vnutit nějaký životní smysl zvenčí podle představ terapeuta, ale chce mu pomoci najít vlastní osobní životní smysl v souladu s jeho osobností. V logoterapii klient přijímá odpovědnost za sebe a za uskutečňování svých hodnot tím, že reaguje na požadavky a úkoly, které před něho staví život.
Kdo byl Viktor Emil Frankl?
Viktor E. Frankl se narodil v roce 1905, vystudoval medicínu ve Vídni a zpočátku byl ovlivněn Sigmundem Freudem. Principy logoterapie promyslel ještě před válkou. V letech 1942-1945 byl vězněn v koncentračních táborech v Terezíně, Osvětimi a Dachau, kde sdílel se svými spoluvězni hraniční situace lidského bytí, což dodalo zvláštní váhu jeho úvahám o životním smyslu.