Co je interpersonální psychoterapie
Interpersonální psychoterapie věnuje pozornost především současným interpersonálním (mezilidským) vztahům jako zdroji potíží (i projevům potíží) klienta. Vede klienta k objevení a pochopení souvislostí mezi jeho symptomy a interpersonálními vztahy a pak k poznání, jak se na problémových, konfliktních, frustrujících či traumatizujících interpersonálních vztazích sám podílí svými vlastními postoji a reakcemi, svým způsobem prožívání a chování – jaké vyvolává reakce okolí.
Jak nám terapeut pomůže
Interpersonální psychoterapie věnuje pozornost i tomu, z čeho současné nevhodné reakce v mezilidských vztazích vyplývají, jak se na nich podílí nedostatečně nebo nevhodně zpracované zážitky z minulosti – do jaké míry dochází k nutkavému opakování minulých zkušeností a k nepřiměřenému přenášení* dřívějších zkušeností do současných situací a vztahů.
*Přenášení (přenos) v interpersonální psychoterapii znamená nerealistické opakování jakýchkoliv emočně podbarvených vztahů z minulosti ve vztazích současných. Při přenosu člověk nereaguje na skutečnou osobu nebo na skutečné chování příslušné osoby, ale na to, co si do této osoby promítá ze svých vztahů a zážitků z minulosti.