Co je racionálně-emoční terapie
Racionálně-emoční terapie se příliš nezdržuje s podrobným rozborem událostí z klientovy životní historie, protože ty už patří minulosti a nedá se na nich nic změnit. Zaměřuje se především na zpracování názorů a postojů.
Jak nám terapeut pomůže
Kromě diskuse, v níž terapeut poměrně hodně mluví, vysvětluje, argumentuje a přesvědčuje, dostává klient domácí úkoly, pomocí nichž si má ověřit nesprávnost svých dosavadních hypotéz. (Například plnění úkolu „chodit celý den ve zmačkaných kalhotách nebo s ponožkami v různé barvě na každé noze“ má pomoci perfekcionistovi opravit přesvědčení, že nedokonalost vede zákonitě ke společenskému odmítnutí a osobní katastrofě. „Nemusí“ být dokonalý.)
Vztah terapeuta s klientem je pracovní, terapeut v něm vystupuje jako expert. Terapeut klienta přijímá, ale kritizuje jeho názory a chování. Terapeut používá přesvědčování, dává mu úkoly a zkouší s ním přehrávat situace.
Kdo byl Albert Ellis
Albert Ellis získal doktorát z klinické psychologie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Byl velmi aktivní, bojovný, měl radost z konfrontačních diskusí a věřil v účinnost racionálních argumentů. V roce 1959 založil v New Yorku Institut pro racionálně-emoční terapii, kde se léčí klienti a školí terapeuti. Zemřel v roce 2007.