Neplodnost, problém s otěhotněním

ikona Tymosia.cz
Redakce Tymosia.cz
11. listopadu 2020

Co je neplodnost? A jaké jsou problémy s otěhotněním?

Neplodnost může zahrnovat hned několik pojmů:

Sterilita označuje stav, kdy se páru i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk nedaří minimálně po dobu dvou let dojít k oplodnění.

Infertilita je pak stav, kdy dojde sice k oplodnění, ale nepodaří se dítě donosit - v těchto případech obvykle dochází k opakovaným spontánním potratům, což zanechává často psychické následky a je na místě řešit situaci formou terapie.

U všech výše uvedených je na místě v první řadě řešit celou situaci v rámci možností zdravotnických zařízení (vyšetření plodnosti páru, případně návazné služby některého z center asistované reprodukce). Pokud se neprokážou zdravotní problémy a početí se přesto nedaří, přichází prostor pro práci v rámci terapie.

Neplodnost u mužů a u žen

U mužů se jedná nejčastěji o neplodnost způsobenou poruchami tvorby a dozrávání spermii, poruchy průchodnosti vývodů nebo další příčiny na úrovni hormonální, imunologické či jiné vrozené dysfunkce.

U žen jsou pak příčiny často nepravidelnosti pochvy, vady dělohy, dysfunkce vejcovodů, nebo vaječníků či další příčiny na úrovni imunologické, psychické anebo příčiny zcela neznámé.

V současnosti se nezřídka kdy stává, že nějaká komplikace pro otěhotnění a zdárný průběh těhotenství je na obou stranách páru.

Příčiny neplodnosti na psychické úrovni

Na psychické úrovni hovoříme o dvou příčinách neplodnosti - první je vnitřní nevyjasněný postoj k rodičovství na straně jednoho, nebo obou partnerů, který obvykle plyne z vlastních zážitků z dětství. Druhá skupina psychických příčin neplodnosti je nezvládnutá zátěž z neplodnosti (zjednodušeně řešeno tato zátěž může vyvolávat další stres, který souvisí s tím, že se početí nebo donošení dítěte nedaří). Pokud se početí nedaří, partneři se setkávají s pocity vlastního selhání, zažívají smutek, vztek, pocit prázdnoty a nepochopení, setkávají se s nepochopením okolí, mohou cítit pocit ztráty smyslu života apod.

Léčba neplodnosti

Vedle léčby zdravotnické, která může spočívat v hormonální léčbě, v oplodnění tzv. in vitro, nebo v lékařském zákroku lze podstoupit také léčbu terapeutickou - zejména v rámci párové terapie. Její jádro spočívá v tom, aby se partneři vzniklou situací neodcizili a hledali možnosti řešení společně. Pokud je neplodnost ze zdravotních důvodů neřešitelná, mohou v rámci terapie partneři zvážit další možnosti jako je adopce, nebo pěstounská péče. Při adopci vzniká mezi dítětem a adoptivními rodiči stejná práva a povinnosti jako v běžné rodině (dítě přijímá příjmení rodičů, rodiče jsou zákonnými zástupci a vazba k původním rodičům se ztrácí). V pěstounské péči jsou ve srovnání s adopcí - dítě zůstává ve vztahu k původním rodičům a jejich rodině.

Je také varianta, že se pár rozhodne zůstat bezdětný.

Celá situace kolem neplodnosti je velmi náročná, někdy se jedinec, zejména ženy, mohou cítit vyčleněné, mohou mít pocity méněcennosti, potýkat se se ztrátou životního smyslu aj. Pro tyto případy je vhodné volit individuální terapii, která pomůže s pocity pracovat a v situaci se zorientovat.

Naše stránky bohužel prozatím neumožňují filtrovat podle toho, který terapeut nabízí párové terapie. Doporučujeme se obrátit ze začátku na terapeuta, který Vám dokáže pomoci s neplodností a poté se můžete domluvit s ním/s ní na párové terapii. Pokud si nevíte rady s výběrem toho správného terapeuta pro Vás, můžete se na nás obrátit v online chatu.

Hledáte pomoc? Zaregistrujte se a najděte terapeuta přímo pro Vás.