Co je stres?
Stres je definován jako celková reakce těla na zátěžový podnět z okolí. Obvykle je zažívaný stres tím větší, čím více se nám jeví, že nemáme podmínky pro zvládnutí nároků svého okolí. Pozitivní definice stresu mají za to, že stres je hnací silou, určitým stimulem, který nás vede k tomu, že nestagnujeme. Tento pohled je ale pravdivý pouze částečně, protože extrémní a dlouhodobou míru stresu nelze hodnotit pozitivně například kvůli negativním dopadům na zdraví, se kterými je stres často dáván do souvislosti.
Jaké jsou druhy stresu?
Základní dělení dělí stres na eustres (tedy stres pozitivní, motivující, který se dostavuje ve chvílích, kdy děláme něco, co nás sice stojí určité úsilí, ale věříme, že úkol je v našich silách zvládnout) a na distres (nepříjemný druh stresu, kdy máme za to, že zvládnutí situace je za hranicí našich možností, s tímto druhem stresu se pojí silný emoční doprovod, je prožíván negativně a pokud jej člověk zažívá dlouhodobě je označován za chronický stres). Chronický stres je v dospělosti dáván do spojitosti hlavně se stresem v práci, ať už s ohledem na náročnost práce samotné, nebo nevyhovující (stresující) pracovní podmínky.
Důsledky zažívaného stresu se obvykle projevují v nemocech těla - tento proces někdy označujeme jako somatizaci. K nejčastějším projevům patří nespavost, bolesti hlavy, bolesti zad, zažívací problémy apod. Často se také z velkého stresu mohou objevit úzkosti.
Existuje prevence stresu? Jak předcházet stresu a jak se stresu zbavit?
Stres je přirozenou součástí života, ale je potřeba analyzovat, zda jeho míra je pro nás dlouhodobě únosná. Pokud máme tělesné projevy chronického stresu, je nutné zvážit, zda bychom nemohli kvalitněji využít čas pro svou relaxaci, volný čas a aktivity, spojené zejména s fyzickým vybitím, které mohou pomoci stres odbourat. Pokud aktivně trávíte volný čas, je větší šance, že budete chodit spát unavení a spánek bude dosahovat lepší kvality. Vedle aktivního trávení volného času a kvality spánku se doporučuje také provést revizi stravovacích návyků. Pokud ani tato doporučení nezafungují, bude pravděpodobně nutné zvážit i radikálnější možnosti řešení, jako je například změna práce. Na toto rozhodnutí ale nemusíte být sami, provést určitou bilanci, pokusit se naučit se techniky pro lepší zvládání stresu lze v rámci terapie. Terapie vám také pomůže nalézt od stresu odstup, urovnat si myšlenky a zvážit možná řešení, tak aby se vám dařilo stres lépe zvládat, nebo učinit potřebné změny ve vašem životě.