Poruchy spánku

ikona Tymosia.cz
Redakce Tymosia.cz
6. října 2020
Dlouhé usínání v posteli

Co jsou to poruchy spánku

Porucha spánku, nespavost, porucha spánku a bdění či jiné obecně potíže se spánkem, jsou obtíže, se kterými se setkává až 1/5 populace.

Pokud člověk má problémy se spánkem, nemusí to ještě nutně znamenat, že trpí některou z poruch spánku. O poruše spánku lze hovořit až po celkovém lékařském vyšetření a ve chvíli, kdy tyto potíže přetrvávají déle než jeden měsíc a vyskytují se s frekvencí minimálně třikrát týdně.

Poruch spánku je celá řada - v zásadě se dělí na dyssomnie (narušení množství a kvality spánku, nespavost, poruchy cyklu bdění a spánek) a parasomnie (neobvyklé události během spánku - skřípání zubů, mluvení ze spánku, noční můry apod.).

A koho se problémy se spánkem týkají? Asi vás nepřekvapí, že problémy se spánkem a poruchy spánku se vyskytují napříč populací, zejména je jejich výskyt spojován s vysokou mírou zažívaného stresu. Ve zvýšené míře se pak poruchy spánku vyskytují u seniorů.

Jaké jsou příznaky poruch spánku? Člověk trpící poruchou spánku zažívá opakovaně situace, kdy nemůže večer usnout, během noci se probouzí, budí se ještě před zazvoněním budíku a po probuzení se necítí odpočatý. Následkem nekvalitního spánku má málo energie, je snížena schopnost soustředění, může se objevovat také podrážděnost. Příznaky poruch spánku může pozorovat také okolí, což je typické například u náměsíčnosti, nočních běsů, chrápání aj.

Příčiny poruch spánku jsou často nepravidelný spánkový režim, nezdravá životospráva (zejména požívání alkoholu nebo kofeinu, obezita, kouření), zažívaná vysoká míra stresu či depresivita. Někdy jsou poruchy spánku jen symptomem jiného tělesného nebo duševního onemocnění.

Jak vyléčit poruchy spánku

Léčba poruch spánku zahrnuje (po vyloučení jiného primárního onemocnění) obvykle medikaci - konkrétně jsou užívána hypnotika (léky navozující spánek) a antidepresiva (léky ovlivňující náladu

a pocit napětí). Hypnotika by měla být k léčbě využívány pouze krátkodobě, což je důvod, proč je vhodné zahájit léčbu formou psychoterapie, co nejdříve.

Léčba poruch spánku prostřednictvím psychoterapie zahrnuje úpravu nezdravých spánkových návyků, nácvik meditace a řízeného zklidňujícího dýchání, vedení denních záznamů o spánku aj.

Navazující články

Hledáte pomoc? Zaregistrujte se a najděte terapeuta přímo pro Vás.